Ukrytí, úkryty a jiné ochranné prostory

On je v tom rozdíl? Je. Ukrýt se můžete kdekoli, kde vás daná stavba ochrání před nebezpečnými účinky mimořádné události. "Úkryt" už je termín z právních předpisů a jde o stavbu přímo určenou pro ukrytí obyvatelstva, avšak jen za stavu ohrožení státu a válečného stavu.

Při úniku nebezpečné chemické látky (dozvíte se z tísňové informace) se nepřibližujte k místu havárie. Pokud jste venku, ukryjte se v nejbližší budově. Pokud jste doma, nikam nevycházejte, zdržujte se v co nejvyšším patře, v místnosti odvrácené od místa havárie, zavřete okna a dveře a vypněte klimatizaci a ventilaci. Nechoďte do sklepních a podzemních prostor. Sledujte sdělovací prostředky a internet (ale zase platí, sledujte jen ověřené zdroje).

Při výskytu extrémních povětrnostních jevů, jako jsou silné bouře, vichřice či dokonce tornáda, se ukryjte do vnitřních prostor budov, nejlépe suterénních nebo sklepních ve středním traktu, co nejvíce zapuštěné v okolním terénu. Vhodné jsou především sklepy s klenutými nebo železobetonovými stropy, silnými obvodovými zdmi a co nejmenší plochou všech okenních otvorů. Nemáte-li takovou možnost, alespoň zůstaňte v místnostech vašeho obydlí, které jsou nejlépe chráněné a bez oken. Může to být třeba i koupelna. Máte-li na to čas a možnosti, můžete okna překrýt nějakou pevnou ochranou (desky), látkou (deky) nebo alespoň přelepit v různých směrech lepící páskou, aby jste zmenšili rozlet případných střepů. 

Pokud byste se ukrývali před aktivním střelcem postupujte následovně.

A co ty úkryty pro vojenské ohrožení?

V případě hrozby vzniku takové situace budou všechny stálé úkryty zřetelně označeny. V současné situaci se můžete na rozložení stálých úkrytů v Praze podívat zde.

Úkryty nejsou obyvatelům nijak přiřazovány – můžete jít do toho, který je k vám nejblíž. I přes využití ochranných systémů podzemních dopravních staveb (včetně vybraných úseků metra a Strahovského tunelu) nestačí kapacita těchto stálých úkrytů počtu obyvatel a návštěvníků Prahy. Proto je nezbytné využívat i improvizované úkryty.

Improvizovaný úkryt je předem vybraný prostor ve vhodných částech bytových domů, provozních a výrobních objektů, který je svými přirozenými ochrannými vlastnostmi k ukrytí vhodný. Improvizovaný úkryt může být doplněn i dalšími ochrannými prvky (výztuhy, pytle s pískem, atp.). ​Pokud by byl útok veden konvenčními zbraněmi, lze se ochránit ukrytím i v obdobných prostorech jako je uvedeno o pár odstavců výše při výskytu extrémních povětrnostních jevů.

Vojenský konflikt zřejmě nebude trvat jen pár hodin či dní. Proto má smysl improvizovaný úkryt i v mezích možností tzv. zodolnit. Co to znamená? Můžete pevně uzavřít okenní otvory. Třeba je zabednit deskami, vyplnit pytli s pískem nebo i zazdít. Trámy můžete zpevnit či podepřít stropy. Můžete si do úkrytu připravit věci, které vám pobyt v něm zpříjemní. Určitě je dobré mít zde uloženou minimální zásobu pitné vody, dále třeba nějaké deky nebo karimatku. Ze současných konfliktů je zřejmé, že někteří lidé po prvotním šoku z vypuknutí války, kdy se poctivě ukrývají při každém rozeznění výstrahy, postupně hrozbě přivykají a bagatelizují ji, až se nakonec přestanou ukrývat úplně. Ale pamatujte, že stokrát můžete do krytu běžet zbytečně a zrovna po stoprvní vám to může zachránit život.

DALŠÍ TÉMA  

Kam byste se šli schovat vy?